Nová kaviareň na Smolenickom zámku už víta svojich hostí

6. 6. 2024 | 32 pozretí

Na nádvorí Kongresového centra SAV Smolenický zámok pribudla novinka – kaviareň Galéria na zámku. Útulná oáza oddychu a pokoja je už otvorená a zámockej atmosfére dodáva ešte viac komfortu a pohody.

„Nápad otvoriť kaviareň vznikol ako logická odpoveď na potrebu poskytnúť návštevníkom miesto, kde si môžu oddýchnuť a občerstviť sa po prehliadke zámku či po turistike,“ vysvetľuje riaditeľka KC SAV Smolenický zámok Ľubica Záborská, ktorá od svojho nástupu do funkcie pred dvoma rokmi mnohé procesy zdynamizovala. Predtým bol tento priestor využívaný len minimálne a konalo sa tu iba niekoľko súkromných osláv ročne.

Dnes kaviareň ponúka nielen rýchle a menšie jedlá, ale aj víkendové špeciality pod taktovkou nového šéfkuchára. Návštevníci si môžu pochutiť na detských jedlách, palacinkách, domácich bryndzových haluškách, hamburgeroch, grilovanom hermelíne a ďalších lahôdkach. Podľa riaditeľky bude celý jedálny lístok čoskoro dostupný aj na webovej stránke zámku.

Kaviareň je otvorená v časoch konania zámockých prehliadok, v mesiacoch júl a august bude otvorená každý deň a už dnes je zrejmé, že pridáva na atraktivite celkového zážitku zo zámku. Návštevníci a návštevníčky sa tu zdržiavajú dlhšie a aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa aj vonkajšie sedenie sprístupnilo už vo februári.

Nielen zámok, ale aj jeho okolie ponúka množstvo zaujímavých aktivít pre všetky vekové kategórie. Nový biliardový stôl je k dispozícii pre ubytovaných hostí, park je ideálny na pikniky, pre ktoré vedia na zámku pripraviť špeciálnu piknikovú ponuku s miestnymi pochúťkami. Turistické chodníky zavedú návštevníkov a návštevníčky až do jaskyne Driny. V okolí zámku čoskoro pribudnú aj ďalšie outdoorové aktivity ako napríklad diskgolfové ihrisko, požičovňa bicyklov či detský kútik pre najmenších.

„Bude sa tiež pravidelne konať Vedecká kaviareň s vedcami a vedkyňami zo SAV.“


Aj letné dni prinesú pestré kultúrne zážitky. „Čakajú nás koncerty vrátane augustového vystúpenia Richarda Müllera, divadelné predstavenia pod hviezdami, ale aj množstvo akcií pre deti ako Zakliate kráľovstvo či Dračie dni. Na jeseň sa môžu návštevníci tešiť na Strašidlá na Smolenickom zámku,“ vymenúva len niekoľko z pripravovaných akcií Ľubica Záborská. „Bude sa tiež pravidelne konať Vedecká kaviareň s vedcami a vedkyňami zo SAV,“ dodáva. Nuž a rok sa tradične ukončí veľkolepým Silvestrom.

Kaviareň slúži zároveň ako galéria. Pravidelne sú tu vystavované diela rôznych umelcov, návštevníčky a návštevníci tak majú vždy nový zážitok, keď sa sem vrátia. A ak by mal niekto záujem, event manažérka zámku je pripravená nastaviť a pripraviť zážitok presne podľa predstáv klienta.

https://smolenickyzamok.sav.sk/aktuality/
https://www.facebook.com/smolenickyzamok


Viac o dianí na Smolenickom zámku sa dozviete vo Vedeckom podcaste SAV.


Ľubica Záborská, Gabriela Szűcsová

Foto: Ľubica Záborská


Časopis Akadémia 3/2024