Osobný fond turkológa Vojtecha Kopčana

11. 2. 2025 | 25 pozretí

Už 61 rokov je poslaním Archívu SAV zhromažďovať jedinečné dokumenty, ktoré budúcim generáciám podajú svedectvo o akadémii vied a jej význame pre našu spoločnosť. Veľký podiel na opatrovaných archívnych pokladoch tvoria dokumenty prevzaté od významných osobností slovenskej vedy.

Archívne dokumenty zachované v osobných fondoch vedcov bývajú veľmi pútavé nielen svojím obsahom, ale často aj vizuálne. Možnosť listovať a „prehrabávať“ sa v nich robí prácu archivára fascinujúcou a vzrušujúcou. Archivár má navyše vždy radosť, keď má príležitosť podeliť sa s opatrovanými cennosťami aj so širokou verejnosťou. Krásnym príkladom je osobný fond historika Vojtecha Kopčana (1940 – 2000), jedného z popredných vedeckých pracovníkov dnešného Ústavu orientalistiky SAV.





V kruhoch historikov aj archivárov tento uznávaný vedec vyštudoval archívnictvo a následne  turkológiu na Karlovej univerzite v Prahe. Dlhé desaťročia bol jediným slovenským historikom turkológom, pretože odborníkov na turecký jazyk a písmo osmanského, teda „predatatürkovského“ obdobia môžeme aj dnes spočítať na prstoch jednej ruky.

Vojtech Kopčan vyhľadával a skúmal osmanské pramene k dejinám Slovenska v období osmanskej okupácie Uhorska v 16. a 17. storočí. Je považovaný za zakladateľa osmanistiky na Slovensku a jeho celoživotné dielo znamenalo výrazný prínos k výskumu starších slovenských dejín.

Archív Slovenskej akadémie vied získal osobný fond V. Kopčana od jeho dcéry v roku 2005. Ide o pestrú paletu najrôznejších dokumentov v 33 archívnych škatuliach. Zahŕňajú vedcovu publikačnú činnosť v podobe tlačených publikácií i rukopisov. Písomné pramene vyhľadával nielen v slovenských, ale aj v tureckých archívoch. Z jeho pracovných ciest sa zachovala bohatá vedecká dokumentácia, ale aj fotografie.





Korešpondencia Vojtecha Kopčana svedčí o jeho čulých kontaktoch so zahraničnými kolegami – historikmi a turkológmi. Ako uznávaný odborník bol pravidelne pozývaný na medzinárodné turkologické kongresy. Je autorom a spoluautorom viacerých vysoko hodnotených syntetizujúcich monografií k dejinám Slovenska: Turci na Slovensku (1971), Slovensko v tieni polmesiaca (1983), Turecké nebezpečenstvo a Slovensko (1986), Dejiny Slovenska II. 1526 – 1848 (1987) a Vojenské dejiny Slovenska II. (1995).

V Archíve SAV uchovávame vyše 100 osobných fondov vedcov, ktorých meno bolo alebo stále je spojené so SAV. Snažíme sa pritom o zachovanie pestrosti a pokiaľ možno reprezentatívneho zastúpenia všetkých vedných oblastí: nájdete u nás osobné fondy lekárov a biológov rôznych špecializácií – napríklad endokrinológov, virológov a parazitológov, spoločenských vedcov z radov historikov, archeológov, etnológov, sociológov či psychológov a v neposlednom rade aj významných predstaviteľov ďalších odborov, ako sú geológia a geografia, divadelná a literárna veda, architektúra, právo, farmácia, botanika, zoológia, technika, chémia a tak ďalej. Medzi uvedenými odborníkmi majú, samozrejme, svoje zastúpenie aj ženy vedkyne.



Kristína Majerová, Archív SAV
Foto: Archív SAV


Časopis akadémia 1/2025