Predstavujeme štipendistov z projektu SASPRO 2

11. 2. 2025 | 20 pozretí
DJEYLAN AKTAS - AJITANSHU VEDRTNAM

SASPRO 2 je spoločný projekt Slovenskej akadémie vied, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Univerzity Komenského v Bratislave realizovaný v rámci programu EÚ pre výskum a inovácie Horizont 2020 Marie Skłodowska-Curie COFUND.

AJITANSHU VEDRTNAM

Pôsobí na Ústave stavebníctva a architektúry SAV. Má doktorát z aplikovanej mechaniky, je držiteľom prestížnych štipendií ako napríklad GOT Energy Talent – UAH a postdoktorandských ocenení od rôznych inštitúcií vo svete. Vďaka dostatočnému zabezpečeniu financovania publikoval vyše 110 prác vrátane viac ako 50 článkov v impaktovaných časopisoch, na svojom konte má tiež patenty a je autorom dvoch knižných publikácií. Venuje sa skúmaniu pokročilých materiálov, energie a environmentálnych výziev. Svoj výskum prezentoval na viac ako 100 prednáškach, pôsobí v expertných paneloch a vedie študentov v inovatívnych oblastiach ako cementové kompozity a výroba aditív. Pôsobí tiež v redakciách známych vedeckých časopisov.

Zhrnutie projektu:

Projekt sa zameriava na vývoj novej triedy cementových kompozitov (CBC – Cement-Based Composites), ktoré sú odolné voči extrémnym teplotám a majú schopnosť samostatného zotavenia po vystavení ohňu. Konvenčný betón je totiž náchylný na praskanie a degradáciu pre faktory, ako je cyklus zmrazovania a rozmrazovania, ohňom indukovaná termálna nekompatibilita, ktoré vedú k vnútornému tlaku a štrukturálnemu poškodeniu. Tento projekt cez integráciu biogénnych metód regenerácie trhlín prispôsobuje bakteriálnu aktiváciu použitím inovatívnych techník enkapsulácie. Pasívne prístupy pozostávajú z optimalizovaných nehorľavých materiálov a pokročilej úpravy a aktívne prístupy používajú protipožiarne stratégie ako clonu vodnej pary. Dynamické požiarne testy ohňom a ultrazvukové sledovanie umožňujú testovanie CBC v reálnych podmienkach. Modely konečných prvkov potvrdzujú experimentálne výsledky a umožňujú riešenia postavené na výsledkoch a zmierňujúce stratégie na redukciu chemickej a tepelnej degradácie. Cieľom týchto inovácií je priniesť udržateľné energeticky efektívne materiály bez zníženia ich štrukturálnej integrity.

Čo vás motivovalo uchádzať sa o grant na Slovensku?

Hlavným dôvodom uchádzať sa o grant na Slovensku bola silná orientácia na výskum a inovácie, ktorá je v súlade s mojím záujmom o použitie pokročilých materiálov pre štrukturálnu bezpečnosť a udržateľnosť. SAV mi ponúkla ideálny priestor na medziodborový výskum a strategická poloha Slovenska v rámci Európy umožňuje medzinárodnú spoluprácu cez iniciatívy financované EÚ. Štipendium SASPRO 2 mi ponúklo možnosť venovať sa výzvam, ako sú samoobnovovacie kompozity pre extrémne podmienky v špičkových laboratóriách.

Ako ste pokročili vo svojom výskume?

Spravili sme zásadný pokrok a dosiahli sme väčšinu cieľov vrátane vývoja a patentovej prihlášky pre novú metódu, ktorá umožňuje samoobnovenie betónu po požiari. Odkomunikovali sme početné publikácie, ktoré opisujú kľúčové vedecké pokroky. Tieto výsledky zdôrazňujú úspech kombinovania výskumu inovatívnych materiálov s praktickými riešeniami pre štrukturálnu bezpečnosť a energetickú efektivitu cez udržateľné cementové kompozity.

Trvanie projektu:  9/2022 – 8/2025


DJEYLAN AKTAS

Je vedúci pracovník skupiny pre experimentálnu kvantovú komunikáciu na Fyzikálnom ústave SAV. Má rozsiahle znalosti o aplikovaní experimentálnej fotoniky v kvantovej komunikácii a snímaní. Viedol vývoj zariadení integrovanej fotoniky pre kvantové siete v QETLabs v Spojenom kráľovstve a po prvotnom zapojení sa do Národného programu kvantových technológií sa stal spoluriešiteľom projektu. Odvtedy sa zúčastnil na rôznych medzinárodných výskumných programoch a momentálne je koordinátorom pre spustenie kvantovej distribúcie šifrovacieho kľúča (QKD) v rámci Európskej kvantovej komunikačnej infraštruktúry (EuroQCI) na Slovensku.

Zhrnutie projektu:

Primárnym cieľom tohto výskumného projektu je vytvoriť kvantovú sieť pre implementáciu QKD protokolov alebo jednoducho ukázať potenciál kvantovej komunikácie. Prepojiteľnosť je jedným z najdôležitejších aspektov budovania telekomunikačnej infraštruktúry. Avšak QKD systémy sú cielene navrhnuté tak, aby boli obmedzené na dve zúčastnené strany. Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa tento projekt zameriava na využitie riešení postavených na kvantovom previazaní pre náš prototyp QKD. Tento prístup pomôže prekonať obmedzenia a umožní vytvoriť plne prepojené topológie v metropolitnej mierke. Vzhľadom na povahu kvantových informácií, ktorá bráni jednoduchej duplikácii qubitu alebo zosilneniu kvantového signálu, je zároveň zväčšovanie a prepájanie skupín uzlov netriviálne. Pre vyriešenie týchto problémov taktiež skúmame kompatibilitu a interoperabilitu našich prototypov s komerčne dostupnými systémami.

Čo vás motivovalo uchádzať sa o grant na Slovensku?

Moje rozhodnutie súvisí s mojou už existujúcou spoluprácou s tímom z IQOQI. Rupert Ursin, rakúsky experimentálny fyzik pôsobiaci v oblasti kvantového prepletenia a komunikácie, ma kontaktoval a informoval, že Slovensko naliehavo potrebuje experimentálneho výskumného pracovníka s mojím profilom v kvantovej komunikácii na vedenie potenciálneho európskeho projektu. Po komunikácii s Fyzikálnym ústavom SAV sme sa rozhodli, že uchádzať sa o program SASPRO 2 bude vynikajúci spôsob, ako podporiť prenesenie môjho výskumu na Slovensko. 

Ako ste pokročili vo svojom výskume?

Doposiaľ je dosah tohto štipendia pozitívny pre obe strany: pre mňa aj moju hostiteľskú organizáciu. Ako výskumník zažívam vzrušujúcu fázu svojej kariéry – založenie vlastnej výskumnej skupiny. Výška financovania mi dovoľuje pozvať do Bratislavy viac ľudí a zásadne zlepšiť výskumné vybavenie. Fyzikálny ústav SAV, ktorý doteraz tvorili výlučne teoretici, zažíva novú éru: experimentálni a teoretickí pracovníci spolu komunikujú na dennej báze. Môj tím nedávno predstavil testovacie pracovisko so šiestimi uzlami so znakmi plného prepojenia pre QKD aplikácie pripravené na spustenie v rámci Slovenska.

Trvanie projektu: 10/2022 – 9/2025


Spracovali: Eva Krištofová, Stanislava Longauerová

Foto: Katarína Gáliková, archív D. Aktas


Časopis akadémia 1/2025