Predstavujeme štipendistov z projektu SASPRO 2

14. 4. 2025 | 53 pozretí

SASPRO 2 je spoločný projekt Slovenskej akadémie vied, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Univerzity Komenského v Bratislave realizovaný v rámci programu EÚ pre výskum a inovácie Horizont 2020 Marie Skłodowska-Curie COFUND.

AHMED M. OMAR

PhD. titul získal na Al-Azhar University v Egypte v odbore polymérna chémia so špecializáciou zameranou na vývoj inteligentných systémov na podávanie liečiv. Venuje sa vývoju polymérnych materiálov určených na podávanie liečiv a ošetrenie rán. Je držiteľom viacerých štipendií z rôznych medzinárodných inštitúcií. Viedol 35 PhD/MSc dizertačných/diplomových prác a publikoval 150 SCI publikácii dosahujúc Hirschov index 53. Taktiež bol Stanfordovou univerzitou zaradený medzi top 2 % svetových vedcov v rokoch 2022 – 2024. V súčasnosti je vedúcim vedeckým pracovníkom v Ústave polymérov SAV a pôsobí tiež na City of Scientific Research and Technological Applications v Egypte.



Zhrnutie projektu:

Napriek pokroku v oblasti systémov perorálneho podávania liekov pretrvávajú obavy týkajúce sa biokompatibility, zložitosti výroby a nestability v drsnom fyziologickom a fyzikálno-chemickom prostredí gastrointestinálneho traktu, ktoré bránia ich klinickému uplatneniu.

Hlavným cieľom tohto výskumného projektu je vyriešiť tieto obmedzenia navrhnutím inteligentných citlivých nosičov liečiv prostredníctvom strategickej integrácie funkcionalizovaných prírodných polymérov, kovovo-organických rámcov (MOF) a derivátov oxidu grafénu. Predpokladá sa, že integrácia materiálov na báze uhlíka zvýši mechanickú stabilitu, optimalizuje účinnosť nakladania liečiva a umožní uvoľňovanie liečiva na konkrétne miesto. Synergiou týchto zložiek sa projekt snaží vyvinúť polymérne biokompozitné nosiče schopné kontrolovaného a trvalého uvoľňovania liečiva, čím sa zlepší biologická dostupnosť a zároveň sa zmiernia riziká systémovej toxicity.



Čo vás motivovalo uchádzať sa o grant na Slovensku?

K rozhodnutiu požiadať o grant na Slovensku ma viedol veľký záujem vašej krajiny o výskum a inovácie, čo je v súlade s mojím zameraním na polymérne kompozity pre pokročilé systémy podávania liečiv. Program SASPRO 2 ponúka jedinečnú príležitosť spolupracovať s Ústavom polymérov SAV, ale tiež rozšíriť si odborné znalosti a integrovať ich do výskumu s veľkým dosahom. Finančná podpora z tohto programu mi zas uľahčuje mobilitu, medzinárodnú spoluprácu a zvyšuje rámec môjho výskumu, čo prispieva k môjmu osobnému rozvoju, ako aj k medzinárodnému úspechu slovenského výskumu.



Ako ste pokročili vo svojom výskume?

V rámci svojho projektu som získal odborné znalosti v oblasti inteligentných systémov podávania liečiv so zameraním na perorálne podávanie liekov proti rakovine. Naše zistenia naznačujú, že navrhnuté systémy majú značný potenciál na zvýšenie účinnosti enkapsulácie liečiv, stabilizáciu nosičov liečiv a kontrolu uvoľňovania liečiv na konkrétnom mieste. Moje vedecké úsilie sa zintenzívnilo aj prostredníctvom publikácií v renomovaných časopisoch, vedením študentov a spoluprácou s medzinárodnými výskumnými skupinami.



Trvanie projektu: 12/2022 – 5/2025




OMID ZAHIRI

Doktorát získal v roku 2013 v odbore algebra so špecializáciou na usporiadané algebraické štruktúry na Beheshti University v Teheráne. Medzi jeho výskumné oblasti patria usporiadané algebraické štruktúry, ℓ-grupy, logické algebry a fuzzy matematika. Do roku 2022 pôsobil na University of Applied Science and Technology v Teheráne. Následne sa presťahoval do Bratislavy, kde v súčasnosti pracuje v rámci projektu SASPRO2 na Matematickom ústave SAV. Doposiaľ publikoval viac ako 50 prác v popredných recenzovaných vedeckých časopisoch.



Zhrnutie projektu:

Skúmanie algebraických štruktúr súvisiacich s logikou je dnes neoceniteľné. Ponúkajú možnosť analyzovať pridruženú logiku pomocou algebraických nástrojov a uľahčujú riešenie zložitých problémov. Môj projekt sa začal v polovici roku 2022 s cieľom skúmať a študovať vzťah medzi EMV-algebrami a Bézoutovými doménami. V prvom roku sme sa sústredili na štúdium skupiny deliteľnosti Bézoutovej domény, deliteľných -grúp a odmocnín. Počas druhého roku projektu sme skúmali vlastnosti Bézoutových domén korešpondujúcich s každou MV-algebrou, čiže sme skúmali MV-algebru z teoretického pohľadu okruhov. Potom sme sa sústredili na uvedenie nekomutatívnej generalizácie Bézoutových domén a skúmanie vzťahov k zväzovo-usporiadaným grupám. Zovšeobecnili sme Kaplansky-Jaffard-Ohm teóriu tak, že zahŕňa širšiu triedu ℓ-grúp vrátane neábelovských. Navyše sme zistili prepojenie medzi Bézoutovými doménami a pseudo MV-algebrami.



Čo vás motivovalo uchádzať sa o grant na Slovensku?

Moja primárna motivácia bola hlavne možnosť spolupracovať s renomovanými odborníkmi zo SAV a využiť silné akademické prostredie na Slovensku. Členstvo Slovenska v EÚ mi tiež uľahčuje cestovanie a akademickú spoluprácu s vedcami naprieč EÚ. Financovanie programu SASPRO 2 mi tiež dáva neoceniteľnú príležitosť rozvíjať vlastné výskumné nápady, vytvoriť vlastný výskumný tím a zapojiť sa do spolupráce so skúsenými vedcami zo Slovenska aj zahraničia. Okrem týchto profesionálnych výhod som zistil, že Bratislava je pokojné a nádherné mesto, čo veľmi vylepšilo moju celkovú skúsenosť.



Ako ste pokročili vo svojom výskume?

Vďaka Matematickému ústavu SAV sme pod vedením profesora Anatolija Dvurečenského zrealizovali skoro všetky ciele pomenované na začiatku projektu. Výsledky nášho výskumu boli v priebehu dva a pol roka rozšírené aj prostredníctvom publikovania siedmich článkov v renomovaných časopisoch, ďalšie výsledky sú aktuálne v recenznom konaní. Naše výsledky sme tiež prezentovali na viacerých medzinárodných špecializovaných konferenciách.



Trvanie projektu:  8/2022 –7/2025


Spracovali: Eva Krištofová, Stanislava Longauerová

Foto: Katarína Gáliková, Matej Pok


Časopis Akadémia 2/2025