Starmus otvoril témy o budúcnosti našej planéty aj ľudstva

6. 6. 2024 | 181 pozretí

Netradičný festival vedy, hudby a umenia zavítal od 12. do 17. mája prvý raz aj na Slovensko. Jeho 7. ročník ponúkol v Bratislave známe mená svetovej vedy vrátane laureátov Nobelovej ceny. Hlavnou témou podujatia bola budúcnosť našej planéty. Aj nádej.  

Festival Starmus ponúkol v bratislavskej Tipos Aréne vystúpenia desiatok špičkových svetových osobností. Hlavnými témami bola klimatická zmena, životné prostredie, ale aj technologické inovácie, umelá inteligencia, kybernetická bezpečnosť, realita, náhoda či vesmírne objavy.

„Klimatická zmena je tu a prebieha práve teraz. Čelíme šiestemu vymieraniu a tentoraz sme ho spôsobili my ľudia,“ povedala hneď v úvode prvého dňa vedeckej časti festivalu britská biologička Jane Goodall. Legendárna vedkyňa zaoberajúca sa výskumom primátov, najmä šimpanzov, však bola počas svojej prednášky aj poslom nádeje. Zmienila sa, že v priebehu desaťročí sa v mnohom mení k lepšiemu vzťah ľudí k zvieratám, čo je veľmi dôležité. Na záver vyjadrila prianie, aby človek začal viac využívať svoj intelekt pri záchrane našej domovskej planéty.

Jedným z najvýraznejších hlasov súčasnej vedy, ktorý varuje pred ničivými následkami klimatickej zmeny, je kanadská vedkyňa Katharine Hayhoe. Zaoberá sa zmenami v atmosfére a razí cestu porozumenia medzi vedou a spoločnosťou. Podľa nej totiž nikam nepovedie, pokiaľ budeme komunikovať vedecké výsledky formou nezrozumiteľných dát. Z jej skúseností vyplýva, že si ľudia dokážu oveľa lepšie predstaviť a zhmotniť následky zmeny klímy na príklade, ktorý sa osobne dotýka ich života. Priamy dosah dokáže upútať ich pozornosť a len vtedy sú ochotní pripustiť myšlienku možnej zmeny svojho správania.

Na zmenu klímy sa pozrel z iného uhľa pohľadu americký environmentálny ekonóm Nathaniel Keohane, ktorý pôsobil v Obamovej administratíve ako poradca pre energetiku a životné prostredie. Podľa neho je nevyhnutné stanoviť ceny za nadmernú produkciu oxidu uhličitého, ktorá musí byť zároveň riadnou súčasťou trhu.

Prednáška britskej vedkyne Mary Kaldor, ktorá stála v 80. rokoch minulého storočia za vznikom celoeurópskeho hnutia za jadrové odzbrojenie, poukázala na to, že téma hrozby jadrového útoku je v súčasnosti opäť živá. Obavy z použitia jadrových zbraní vzrástli najmä po ruskej invázii na Ukrajinu. Podľa nej sme svedkami bezprecedentného porušovania medzinárodného práva vo viacerých regiónoch, preto je potrebné prepracovať ho, posilniť práva jednotlivcov a podporovať občiansku spoločnosť. Je tiež nevyhnutné ukončenie závislosti od ropy a plynu, ktoré sú zdrojom veľkej časti vojenských konfliktov. Myslí si tiež, že pokiaľ budú pokračovať vojny, najmä tá na Ukrajine, bude nesmierne ťažké zamerať sa na riešenie následkov klimatickej zmeny. Práve tá je dnes najakútnejšou otázkou našej existencie.



Americká morská biologička Sylvia Earle bola v roku 1970 súčasťou čisto ženského päťčlenného tímu, ktorý strávil dva týždne pod morskou hladinou, kde tieto vedkyne skúmali morské dno a zdravotné účinky dlhodobého pobytu v podmorských podmienkach. Sylvia Earle celý svoj život búrala stereotypy a dokazovala, že na pohlaví ani veku nezáleží. Počas svojej prednášky okrem iného upozornila na to, že žraloky, ktoré tu žijú už 400 miliónov rokov, sme dokázali zdecimovať na minimum. Pripomenula tiež slová Jane Goodall, že deťom musíme odovzdávať nielen naše poznatky, ale aj nádej, ktorá môže viesť k činom.

Tony Fadell, „otec“ iPodu, ktorý sa v súčasnosti zameriava hlavne na inovácie súvisiace s budúcnosťou na planéte Zem, predstavil jeden z najnovších úspešných projektov. Je ním satelit MethaneSat, ktorý dokáže ako kontrolné oko z vesmíru monitorovať emisie metánu na Zemi. Satelit bol na obežnú dráhu vypustený 4. marca. Cieľom je na základe 95-minútového intervalu aktualizovať dáta o hladine metánu v ovzduší, lokalizovať toto znečistenie a donútiť zodpovedných k náprave. Tieto dáta sú dostupné zadarmo a podľa slov Tonyho Fadella je to len začiatok. Postupne bude možné monitorovať aj iné globálne hrozby, napríklad mieru odlesňovania.

Na pódiu nechýbali ani mená ako  Charlie Duke, jeden z mála astronautov, ktorý mal možnosť kráčať po Mesiaci, rakúsky kvantový fyzik Anton Zeilinger alebo britský vedec Neil Lawrence,  profesor strojového učenia DeepMind a mnohí iní.

Aj SAV ako partner podujatia privítala na svojej pôde štyri významné vedecké osobnosti. So svojimi prednáškami vystúpili Bernhard Schölkopf, nemecký počítačový vedec, expert v oblasti strojového učenia, klimatologička Maureen Raymo, ktorá sa vo svojom výskume zameriava na príčiny klimatických zmien v minulosti vrátane pochopenia dôsledkov klimatických zmien na stabilitu morskej hladiny a ľadovcov v budúcnosti. Najväčší záujem bol o prednášku astrofyzika Michela Mayora, nositeľa Nobelovej ceny za objav prvej exoplanéty. Posledný zo štvorice, profesor klimatickej vedy Chris Rapley, sa venuje komunikácii v oblasti vedy o klíme.



SAV sa do festivalu Starmus zapojila aj v rámci Starmus Science Camp, ktorý sa konal na bratislavskom Hlavnom námestí. V stánku akadémie prezentovali výsledky svojej výskumnej činnosti Ústav geotechniky SAV, Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, Ústav experimentálnej fyziky SAV, Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV a Chemický ústav SAV.



Vedci zo SAV sa objavili aj na pódiu, návštevníčky a návštevníci si mohli pozrieť naživo nahrávanie Vedeckého podcastu SAV o materiáloch budúcnosti s Miroslavom Hnatkom, riaditeľom CEMEA – Centra pre využitie pokročilých materiálov SAV. Nemenej zaujímavá bola dynamická prednáška neurovedca Tomáša Hromádku z Neuroimunologického ústavu SAV o umelej a prirodzenej inteligencii.

Festival otvoril večer pred začiatkom festivalu priekopník elektronickej hudby Jean-Michael Jarre, ktorého koncert sprevádzala pôsobivá vizuálna šou so špeciálnymi efektmi. Nechýbal astrofyzik, gitarista a zakladajúci člen skupiny Qeeen sir Brian May, ktorý je spolu s astrofyzikom Garikom Israelianom zakladateľom podujatia Starmus. Na slávnostnom galavečere v Tipos Aréne boli tiež vyhlásení držitelia Ceny Stephena Hawkinga – ocenenie si osobne prevzali umelkyňa Laurie Anderson, oceánografka Sylvia Earle, „online“ autor prírodopisných filmov David Attenborough a režisér Christopher Nolan.

Festival Starmus priniesol týždeň plný hviezd – vedeckého aj hudobného neba, popularizačných prednášok aj posolstiev spojených s nádejou, že ak sa zmobilizujeme, pre našu planétu ešte nemusí byť neskoro.

Podujatie Starmus 2024 sa uskutočnilo vďaka spoločnosti ESET.

Andrea Nozdrovická, Stanislava Longauerová
Foto: Katarína Gáliková, Martin Bystriansky, Starmus


Časopis Akadémia 3/2024