Týždeň vedy a techniky 2024

12. 12. 2024 | 61 pozretí

Aj tento rok vedci a vedkyne otvorili dvere všetkým, ktorí prejavili záujem prísť a dozvedieť sa viac o slovenskej vede priamo na ich pracoviskách.

Od 11. do 17. novembra prebehol už 21. ročník podujatia, ktorého cieľom je zvýšiť záujem o vedu a techniku, ale aj zlepšiť ich vnímanie a dôležitosť v spoločnosti. Jednotlivé podujatia sú každoročne určené laickej aj odbornej verejnosti, ale tiež žiactvu a študentstvu základných, stredných aj vysokých škôl.

Astronomický ústav SAV

Ako prezradila astronómka Natalia Shagatova, počas prednášok putovali vedci a vedkyne spolu s viac ako 600 návštevníkmi od blízkeho Slnka a komét až k vzdialeným supernovám, planétam s podmienkami vhodnými na život či najväčším štruktúram vo vesmíre. Aj napriek vrtochom počasia mnohých prilákala tiež možnosť vidieť objekty nočnej oblohy cez profesionálny ďalekohľad a tí šťastnejší mohli vidieť napríklad jasnú hviezdu Aldebaran, planétu Saturn alebo Jupiter s jeho štyrmi najväčšími mesiacmi.

BIOMEDICÍNSKE CENTRUM SAV

Na podujatí Ako pomáha veda v praxi si študentstvo gymnázií aj záujemcovia z radov verejnosti overili svoju vytrvalosť, silu a rýchlosť reakcií, aj sa dozvedeli, ako výsledky našich výskumníkov a výskumníčok pomáhajú v praxi, zhrnula PR manažérka BMC SAV Ela Rybárová. Vypočuli si tiež prednášku lekára Richarda Imricha o tom, ako so svojím tímom pomohli nájsť liek na vzácne ochorenie alkaptonúria. Práve na Slovensku máme najvyšší výskyt choroby „čiernych kostí“ na svete. Doktorka Viktória Čabanová zas vysvetlila, ako vedci a vedkyne BMC SAV pomáhajú znižovať riziko vírusov prenášaných komármi v rámci prvého celoslovenského monitoringu západonílskeho vírusu a vírusu Usutu v komároch. Odborník na poruchy trávenia Jozef Ukropec predstavil Centrum pohybovej aktivity, v ktorom sa realizujú tréningové štúdie a programy pre seniorov, pacientov s obezitou a s Parkinsonovou chorobou.

Ústav hydrológie SAV

Podľa hydrologičky Justíny Vitkovej sa počas medzinárodnej konferencie 31. posterový deň účastníci a účastníčky dozvedeli najnovšie výsledky výskumov domácich a zahraničných tímov. Prevažovali príspevky o povodniach, ktorým čelilo nielen Slovensko, ale aj iné okolité krajiny. Táto veľmi aktuálna téma bola doplnená výskumom v oblasti sucha, lesných požiarov, znečistenia tokov či modelovania vodnej bilancie. Novou témou konferencie bolo stanovenie rádiochemického znečistenia vo vodách, čo podľa nej otvára ďalšie možnosti spolupráce.

Parazitologický ústav SAV

O tom, že s parazitmi sa môžeme stretnúť pri potulkách prírodou, ale aj pri plávaní v čoraz vyhľadávanejších prírodných kúpaliskách, sa dozvedela takmer stovka stredoškolských študentov. „Pre vylepšenie povesti parazitov sme im ukázali ich ,vnútornú krásu‘ cez elektrónový a fluorescenčný mikroskop,“ prezradila parazitologička Martina Miterpáková. A že si parazity srdcia študentov skutočne získali, svedčí ich okamžitý záujem o možnosť venovať sa témam stredoškolskej odbornej činnosti v laboratóriách Parazitologického ústavu SAV.

Fyzikálny ústav SAV

Ako možno pripravovať nanomateriály a aplikovať ich v praxi? Ako vyzerá glovebox, v ktorom sa upravujú vyrábané vzorky solárnych článkov? Podľa doktorandky Moniky Bírovej to všetko a ešte viac sa mohli dozvedieť deti aj dospelí, ktorí prišli navštíviť Fyzikálny ústav SAV. Svojich priaznivcov si získala tiež prehliadka konfokálneho Ramanovho mikroskopu, iónového lúčového rozprašovača, laboratória atomárnej silovej mikroskopie alebo zariadenia využívajúceho RTG žiarenie. „Niektoré skupiny žiactva navštívili laboratóriá oddelenia fyziky kovov, kde si vyskúšali prácu s optickými mikroskopmi alebo termogravimetrickými váhami. Ďalší sa ponorili do sveta kvantovej fyziky, kde im kolegovia a kolegyne z QUTE demonštrovali s lasermi viaceré zákonitosti z kvantového sveta. Úspech zožal aj kvantový počítač, kde si mohli zvedavci zahrať grafickú hru.“

Ústav výskumu sociálnej komunikácie SAV

„Tento rok sme realizovali online seminár prístupný verejnosti,“ prezradila sociologička Zuzana Očenášová. Hlavnou témou bol rozvoj čitateľskej gramotnosti a úloha (meta)porozumenia a naratívnych schopností v predškolskom veku. Počas prednášky profesorka Oľga Zápotočná, docentka Zuzana Jančík Petrová a doktorka Kamila Urban predstavili výsledky intervenčnej vývinovej štúdie, ktoré ukazujú, že materská škola má reálny potenciál prispieť k zlepšeniu čitateľskej gramotnosti detí, predovšetkým na úrovni porozumenia čítaného textu.

Ústav experimentálnej fyziky SAV Košice

Doktorka Katarína Paulovičová spolu s kolegami z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach otvorili laboratóriá pre približne 150 žiakov z viacerých základných a stredných škôl. Žiaci mali možnosť vyskúšať si zaujímavé pokusy z oblasti elektriny a magnetizmu v laboratóriu vysokých magnetických polí, laboratóriu magnetickej hypertermie a na pracoviskách so zameraním na magnetické kvapaliny a kvapalné kryštály.


CENTRUM BIOVIED SAV

Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV

V Košiciach si študenti a študentky vyskúšali chemické experimenty, odhalili tajomstvo tajného písma a princíp analýzy DNA. Ako uviedla doktorka Ľubomíra Grešáková, dozvedeli sa tiež,ako rýchlo môžu baktérie získať rezistenciu voči antibiotikám a ako sa dá proti tomu bojovať. Najväčším lákadlom boli modely umelej kože, na ktorých si vyskúšali odber krvi aj základné chirurgické stehy.

Ústav biochémie a genetiky živočíchov SAV

Počas exkurzie v laboratóriách mali študenti a študentky príležitosť nahliadnuť do sveta molekúl, buniek aj do aktuálnych výskumných projektov. Doktorka Jana Jankovičová je presvedčená o tom, že zážitková forma učenia, ktorá zahŕňala aj praktický experiment, im priniesla nielen nové poznatky, ale aj inšpiráciu. Jeden z účastníkov dokonca citoval J. A. Komenského: „Žiak nie je nádoba, ktorú treba naplniť, ale pochodeň, ktorú treba zapáliť,“ a dodal: „Ďakujeme za zapálenie!“

CENTRUM BIOLÓGIE RASTLÍN A BIODIVERZITY SAV

Botanický ústav SAV

„Pre návštevníkov a návštevníčky boli pripravené interaktívne prezentácie herbárových zbierok, kde sa mohli dozvedieť, ako sa zbierky ošetrujú, digitalizujú a ako nám pomáhajú vo výskume aj v súčasnosti,“ prezradil doktor Miroslav Caboň. Zúčastnených zaujala aj prezentácia o vplyve a význame závrtov v krasových oblastiach pre prežívanie chladnomilných druhov a tiež prezentácia o tom, ako môžu slimáky slúžiť ako bioindikátor prostredia.

Chemický ústav SAV

Proces lyofilizácie predstavuje metódu sušenia pri nízkom tlaku a teplote a používa sa napríklad pri výrobe sušeného ovocia. Viacerých návštevníkov a návštevníčky preto zaskočilo, že sa využíva tiež pri experimentoch. Mohli si tiež vyskúšať in vitro kultiváciu rastlín a dozvedieť sa viac o pokrokoch v diagnostike rôznych ochorení. Jednou z atrakcií bola ochutnávka rôznych druhov cukrov, pri ktorej si ľudia mohli uvedomiť, že nie každý cukor je sladký. Nechýbala ani prezentácia najväčšej zbierky kvasiniek v strednej Európe. Tohoročné podujatie na ústave sa prvýkrát otvorilo nielen školám, ale aj širšej verejnosti, čo chemik a zároveň popularizátor vedy Filip Květoň vníma ako dôležitý krok k zvyšovaniu záujmu o vedu.

Ústav krajinnej ekológie SAV

Ako uviedol arachnológ Pavol Purgat, vysokoškoláci si počas odborného programu vypočuli prednášky o ochrane stromov, zaujímavosti o histórii záhradkárskych osád v Bratislave a vážkach ako bioindikátoroch mokraďových ekosystémov. Nitrianska pobočka ústavu pripravila program spolu s Archeologickým ústavom SAV. V žiactve základných škôl vyvolalo veľký záujem spoznávanie ekosystémov, pozorovanie pavúkov a iných živočíchov pod mikroskopom, ukážky hornín a nerastov a tiež edukačné pexesá z oblasti botaniky a zoológie.

Archeologický ústav SAV

Podujatie prebehlo tento rok v Nitre v spolupráci s Ústavom krajinnej ekológie SAV. Žiakom a žiačkam základných škôl umožnili vedci a vedkyne lepšie spoznať prácu archeológa a ekológa. Podľa archeologičky Miriam Jakubčinovej boli súčasťou podujatia prezentácie zamerané na základné nedeštruktívne archeologické metódy používané pri objavovaní nových lokalít a primárny krajinnoekologický výskum. Deti si mohli vyskúšať činnosti súvisiace so spracovávaním archeologických artefaktov – napríklad prácu s keramikou či kreslenie nálezov, ale tiež spoznávať rôzne ekosystémy a pod mikroskopom sledovať stopy živočíchov. Veľký záujem vyvolali takisto ukážky porovnávacích zbierok z archeozoológie či antropológie.

Ústav molekulárnej biológie SAV

Na ústave sa konali prednášky o prepojení AI a biológie, ale tiež o skrytej sile medu. Návštevníkov zaujala prezentácia o pigmentoch a liečivách s praktickými ukážkami, nechýbala ani návšteva laboratórií. Podľa doktorky Renáty Novákovej zožala najväčší úspech prehliadka automatizovaného kryštalizačného laboratória, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku a ktoré je vybavené vysokošpecializovanými robotmi.


Arborétum Mlyňany SAV
Inováciami k zdravšej budúcnosti – v tomto duchu sa podľa vedkyne Dominiky Bošiakovej nieslo tohoročné podujatie v Arboréte Mlyňany. Študentstvo z gymnázií si vyskúšalo interaktívnu hru zameranú na pochopenie funkcie DNA v živých organizmoch, dozvedelo sa tiež viac o pestovaní bonsajov a nechýbala prehliadka náučných chodníkov arboréta s odborným výkladom.

Ústav vied o Zemi SAV

Okrem online prednášky pre zvedavé deti z Astronomicko-geologického krúžku v Tvrdošíne zožala veľký úspech prednáška o dobe ľadovej a mamutoch, ktoré opäť ožili pod taktovkou paleontológa Csabu Tótha v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Za veľmi zaujímavú považuje doktorka Silvia Antolíková aj akciu v Zabudnutom prikostolnom múzeu v Marianke, kde sa konala výstava minerálov a hornín z dobrovoľných darov obyvateľov v rokoch 1940 – 1950. Ako vyzerá práca geológov v teréne, predstavil študentstvu generálny riaditeľ ústavu Ján Madarás počas exkurzie na bratislavskom Sandbergu.

Ústav slovenskej literatúry SAV

„Tento rok sme podujatie oslávili s učiteľkami a učiteľmi slovenského jazyka a literatúry a témou boli ony/oni samy/sami,“ zhodnotila Jana Vicenová, koordinátorka projektových a popularizačných činností na ústave. Na jesennom interpretačnom seminári sa venovali obrazu učiteľa v slovenskej literatúre. Zaujala prednáška doktorky Lenky Riškovej, v ktorej pútavo predstavila divadelnú hru Juraja Lániho Žiak Agapetus zvedený a naspäť privedený. Učiteľské prózy Stanislava Rakúsa predstavil ako hosť literárny vedec Peter Darovec. V interaktívnom bloku doktorandky Barbory Zlejšej si zas zauvažovali o učiteľských rolách a tento psychologický ponor do učiteľskej duše vytvoril príležitosť na vzájomné odovzdávanie skúseností.  


CENTRUM EXPERIMENTÁLNEJ MEDICÍNY SAV

Ústav pre výskum srdca SAV

„Zapojili sme sa do viacerých zaujímavých podujatí, ktoré nám priniesli obojstrannú inšpiráciu,“ povedal doktor Miroslav Ferko a vyjadril nádej, že sa aj vďaka tomu prehĺbi u detí aj dospelých záujem o vedecké poznanie. Študenti a študentky sa u nich mohli oboznámiť s metodikami kardiovaskulárneho výskumu a vyskúšať si vedecké experimentálne postupy. Tento rok tiež symbolicky odovzdali na ZŠ Sibírska v Bratislave kreatívny set Biológia – Človek, na ktorom sa vedci a vedkyne spolupodieľali a ktorý je určený na podporu výučby biológie na školách.

Ústav normálnej a patologickej fyziológie SAV

Ako vyzerá a v čom je lákavá vedecká práca v oblasti experimentálnej medicíny? Podľa doktorky Jany Kimijanovej tieto otázky veľmi motivačne zodpovedala počas svojej prednášky doktorka Iveta Bernátová. Študentskú cestu v objavovaní toho, ako funguje jeden z najzložitejších orgánov ľudského tela – mozog, zas priblížil doktorand Adam Kubinec, ktorý tiež zdôraznil, žev prípade neurovedy je dôležitý komplexný multidisciplinárny prístup, pretože otvára možnosti na liečbu rôznych ochorení, zlepšenie mentálnych funkcií či dokonca vytvorenie umelej inteligencie inšpirovanej ľudským mozgom. Študenti a študentky si tiež prešli všetkými oddeleniami a laboratóriami, kde sa oboznámili s témami výskumu v rámci kardiovaskulárneho a nervového systému a vyskúšali si viaceré metodiky a testy.

Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV

Študenti a študentky dostali jedinečnú príležitosť vyskúšať si experimenty a zažiť prácu vo vedeckých laboratóriách. Deň odštartovala doktorka Marta Šoltésová Prnová, ktorá im predstavila cestu liečiva – od jeho objavenia až po jeho uvedenie na trh a reálne použitie v medicíne. Pozorovali napríklad vznik ostrovčekov z beta-buniek pankreasu (INS-1E), oboznámili sa s voľnými radikálmi: ako poškodzujú naše bunky a ako sa voči nim môžeme brániť. Mohli tiež získať viac informácií o štúdiách správania, depresii, materskej depresii a úzkosti, o histológii, vďaka ktorej vieme, čo presne trápi naše tkanivá, alebo o molekulovom modelovaní. 


CENTRUM SPOLOČENSKÝCH A PSYCHOLOGICKÝCH VIED SAV

Spoločenskovedný ústav SAV

Doktorka Mária Ďurkovská mala na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity prednášku o wellbeingu pedagógov v kontexte vzdelávania marginalizovaných rómskych komunít. V rámci prednášky bola na základe rozhovorov realizovaných s učiteľmi segregovaných a nesegregovaných škôl analyzovaná úroveň wellbeingu učiteľov marginalizovaných rómskych komunít a aj niektoré z aspektov wellbeingu, akými sú pracovné požiadavky, stres, vyhorenie.

Centrum experimentálnej psychológie SAV

Popularizačné prednášky v bratislavskom Lab.Cafe boli určené všetkým, ktorí sa zaujímajú o tému klimatickej zmeny, ale aj o to, ako ju vnímajú Slováci a Slovensky. Dozvedeli sa tiež, aké ľahké je ocitnúť sa v zajatí nezmyslov a aké následky na spoločnosť majú konšpiračné presvedčenia.

Ústav materiálového výskumu SAV

„V rámci už tradičného zábavno-vzdelávacieho cyklu Zabav SA Vedou si vedkyne a vedci pripravili prednášku o vede a práci vedca, po ktorej sa žiactvo aktívne zapojilo do výskumu v laboratóriu určenom pre deti,“ priblížila priebeh podujatia doktorka Erika Múdra. V laboratóriu 3D tlače si deti vymodelovali a vytlačili výrobky podľa vlastného želania a oboznámili sa tiež s tajomstvami nanosveta. Pre starších študentov a študentky bola pripravená prezentácia o súčasnom výskume moderných materiálov a špeciálnych technológií.

Ústav anorganickej chémie SAV

Ako uviedla doktorka Patrícia Petrisková, návštevy zo stredných škôl mali možnosť nahliadnuť do výskumu a mikrosveta rôznych materiálov a objaviť, aké neuveriteľné detaily tieto materiály skrývajú. „Naši mladí vedeckí pracovníci a pracovníčky im predviedli merania na prístrojoch a zábavnou formou informovali o výskume keramických materiálov schopných odolávať extrémnym teplotám a ich využití v raketoplánoch či keramických náhradách kostí a kĺbov.“

Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV

Pre rozsiahle rekonštrukčné práce v budove ústavu využili tento rok podľa doktorky Kristíny Bobekovej „virtuálne dvere“ a pootvorili ich všetkým záujemcom o jazyk a ich vedeckú prácu prostredníctvom online aktivít. Patrilo sem napríklad spustenie online databázy Digitálny Atlas slovenského jazyka, vďaka ktorému opäť ožíva slovná zásoba slovenských nárečí v online priestore. Udialo sa tak po 40 rokoch od knižného vydania štvrtého zväzku Atlasu slovenského jazyka z roku 1984, ktorého autorom bol Anton Habovštiak. Nechýbal ani vzdelávaco-vedomostný online kvíz a tvorivá literárna súťaž.

Ústav informatiky SAV

História, súčasnosť, ale aj budúcnosť IT sveta na Slovensku ožili na podujatí Extrapolácie 2024. Hovorilo sa o počiatkoch umelej inteligencie (UI) na Slovensku, praktickom využití sociálnej robotiky a UI v zdravotníctve, ale aj o UI v umení. Súčasťou podujatia bola takisto výstava počítačov uskutočnená v spolupráci s Múzeom počítačov SAV.

Matematický ústav SAV

Matematika nie je pre každého, no nemusí byť nevyhnutne strašiakom. Študentstvo sa o tom snažili presvedčiť vedci a vedkyne ústavu počas svojich prednášok v Bratislave aj Košiciach. A že exaktnosť nevylučuje nápad, o tom svedčia názvy niektorých prednášok: Po stopách obchodného cestujúceho, Fígle s fúznymi funkciami. Na svoje si prišli aj na Liptove, kde sa uskutočnili workshopy pod názvom O štvorci a guli.

Počas záverečného galavečera si ocenenie prevzalo osem osobností a jeden vedecko-technický tím. V kategórii Osobnosť vedy a techniky sa stala laureátkou aj Elena Marushiakova-Popova z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV. Gratulujeme!



Stanislava Longauerová

Foto: Matej Pok, Natalia Shagatova, Jana Vicenová, ÚVS CEM SAV, Ľubomíra Grešáková, Katarína Paulovičová, Stanislava Longauerová, Matúš Kyseľ




Časopis akadémia 6/2024